občianske združenie
Canisterapeutický pes a jeho výcvik
Bezpodmienečná, bezvýhradná láska a náklonnosť psa je veľmi silný liečebný prostriedok, nakoľko psík neposudzuje, nerobí rozdiely, nemá predsudky. Canisterapeutický pes odovzdáva svoju radostnú energiu všetkým zúčastneným bezvýhradne. Pri detičkách a dospelých klientoch s rôznym spektrom mentálnych, či fyzických postihov. V centrách pre deti a rodiny rozjasní oči každého dieťaťa. Uvoľní atmosféru a naruší stereotypy v zariadeniach sociálnych služieb, domovoch dôchodcov. Canisterapeutický tím (pes + psovod) sú vítaným spestrením všedných dní pri klientoch s depresiou, či sociálnymi problémami. Zmena nálad k lepšiemu, príjemná atmosféra a radosť sú okamžité. Nakoľko pracujem od roku 2011 ako opatrovateľka (momentálne ZSS Krškany), práca canisterapeuta ma vždy zaujímala. Pripraviť šteniatko na prácu s ľuďmi, zložiť canisterapeutické skúšky ( Čerený kríž – SK) bola pre mňa výzva a sen, ktorý sa mi splnil. Veľmi silná spätná väzba canisterapeut – klient je hlavný dôvod, kvôli ktorému túto činnosť s fenkou Barčou vykonávame. Rozdávať radosť je naším zmyslom.
Môj prvý kontakt s týmto plemenom bol vo Viedni v roku 2015. Stretnutie bolo čisto náhodné. Zanechalo však u mňa veľmi hlboký dojem. Na dotyk jemná, veľmi príjemná srsť, oči psíka, ktoré som vnímala takmer ako „ľudské“, prítulnosť a bezprostrednosť ma hlboko zasiahli. Začala som zháňať informácie o labradoodloch, ich pôvode, dôvody šľachtenia (asistenčný pes), povahové vlastnosti. Bolo rozhodnuté. Labradoodle je pre mňa osobne jasná voľba. Veľmi dobre cvičiteľný, ľahko ovládateľný, miluje deti a jednoducho sa motivuje pre prácu. Srsť labradoodla nepĺzne v takej miere ako pri niektorých plemenách. Keďže s Barčou polohujeme aj pri ležiacich klientoch, je to veľká výhoda. Na vzhľad labradoodle pripomína plyšové zvieratko. Klienti Barču vnímajú ako živého a veselého medvedíka, čo v nich vyvoláva úsmev a nehu. Pri canisterapeutických psoch uprednostňujem svetlé farby, nakoľko vzbudzujú viac dôvery hlavne pri deťoch a mentálnych postihoch. Vo všetkých smeroch je labradoodle ideál pre canisterapeutickú prax.
Úplnou samozrejmosťou je pes upravený, čistý, nechty ostrihané. Chodíme pravidelne na veterinárne kontroly, očkovania a odčervenie. Naša príprava začína deň vopred kúpaním, česaním a fénovaním. Pracujeme prevažne 45 minút so skupinou max. 10 klientov. Súčasťou pracovnej výbavy sú: deka (ktorou určím pre Barču oddychové miesto), hračky, pletený košíček, rukavičky, loptičky, pamlsky a miska s vodou. Hodinu začíname ukážkou poslušnosti na slovné povely a na posunky (bez slovných povelov) za sprievodu hudby. S klientmi nacvičujeme základné povely, ktoré si skúšajú individuálne slovne, či pomocou posunkov, čím sa precvičuje výslovnosť aj jemná motorika. Detičky radi hádžu aporty, Barča im na povel nosí hračky, prinesie košík, či vyzlečie rukavičky. Preskakujú so psíkom lavičky, hrajú sa tunel, vodia ho na vodítku. Všetky tieto aktivity veľmi dobre vplývajú na psychiku detí. Každá hodina sa skladá z relaxujúcej zložky, kde detičky ležia okolo Barči, hladkajú ju a sústredia sa na svoj dych. Počas celej hodiny nás sprevádza hudba.
Barča predvádza rôzne cviky a triky na pobavenie. Atmosféra je uvoľnená a priateľská. Na záver sa všetci s Barčou rozlúčia. Celá hodina prebieha za prítomnosti vychovávateľky (dopredu je oboznámená s priebehom canisterapie), ktorá je zodpovedná za deti. Za psa zodpovedá psovod. Pes pracuje vždy len s jedným psovodom s ktorým tvoria canisterpeutický tím. Tieto hodiny sú ako pre klientov, tak aj pre mňa veľmi naplňujúce.
Som vďačná za každý aj malý pokrok a za každý úsmev od klienta.
Náročnosť prípravy psov na službu s asistenciou
Príprava psa na canisterapiu je dlhý a náročný proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť, odborný výcvik a dokonalú spoluprácu medzi psom a handlerom. Na to, aby pes mohol úspešne vykonávať canisterapeutické intervencie, musí spĺňať prísne kritériá, ktoré sa nedajú naučiť len výcvikom – jednou z najdôležitejších vlastností je totiž jeho prirodzená povaha.
Výber vhodného psa na canisterapiu
Už samotný výber psa na canisterapiu je dôležitým krokom. Nie každý pes je vhodný na túto náročnú úlohu. Základom je povaha psa, ktorá musí byť prirodzene vyrovnaná, priateľská, empatická a ochotná spolupracovať. Takúto povahu nie je možné naučiť, preto je výber vhodného kandidáta kľúčový. Psy, ktoré sa rozhodnú pre canisterapiu, musia preukázať odolnosť voči stresu, pokoj v rôznych prostrediach a schopnosť reagovať na rôzne podnety.
Prvé skúšky až v 18 mesiacoch
Pes môže absolvovať prvé oficiálne skúšky canisterapeutického psa až vo veku 18 mesiacov. Dovtedy je nevyhnutné, aby prešiel dôkladným tréningom, ktorý zahŕňa základnú poslušnosť a špecifický canisterapeutický výcvik. Tento výcvik je zameraný nielen na to, aby pes vedel plniť príkazy, ale aj na jeho schopnosť komunikovať a spolupracovať s ľuďmi rôznych vekových kategórií a zdravotných stavov.
Handler a pes tvoria tím
Handler a pes tvoria nerozlučný tím, ktorý musí spolu dokonale spolupracovať. Handler je pre psa oporou, vedie ho a zároveň sa neustále vzdeláva, aby dokázal lepšie porozumieť jeho potrebám a poskytnúť klientom maximálnu podporu. Vzdelávanie handlera je celoživotným procesom, ktorý zahŕňa nielen teoretické vedomosti o canisterapii, ale aj praktické skúsenosti a neustále zlepšovanie komunikačných schopností so psom.
Pred intervenciou: Príprava psa a pomôcok
Pred každou canisterapeutickou intervenciou je nutné psa dôkladne pripraviť. Tento proces zahŕňa kúpanie, česanie, fénovanie a z času na čas aj strihanie. Dbáme na to, aby bol pes pred intervenciou vždy čistý a upravený, čo môže zabrať niekoľko hodín práce. Okrem toho sa pripravujú aj všetky potrebné pomôcky na prácu – od rehabilitačných nástrojov až po hračky, ktoré pomáhajú pri terapii.
Po práci: Dbáme na welfare psov
Po každej intervencii venujeme veľkú pozornosť welfare našich psov. Starostlivosť o ich fyzické a duševné zdravie je pre nás prioritou. Zabezpečujeme, aby mali dostatok odpočinku, výživnú stravu a primeranú fyzickú aj mentálnu stimuláciu. Len tak môžu byť psy schopné dlhodobo podávať výkon a byť spoľahlivými spoločníkmi v terapii.
Táto práca si vyžaduje neustálu pozornosť, odbornosť a starostlivosť, pretože len dobre pripravený a zdravý pes dokáže plnohodnotne plniť svoje poslanie v službách canisterapie.
IČO: 53024133
DIČ: nie sme platcami DPH
Banka: Fio banka, a.s.
Bankový účet: 2401978738/8330
IBAN: SK03 8330 0000 0024 0197 8738
©Labradoodlestandard 2020